6th EOCD Sprint 19.08.2008
Sprint
19.02.2008 Võru (Markus Puusepp)
M18  M21 
W18  W21 

M18
2760m 17KP
Splits Index
Pos.  Nr    Name                           Country         Result        
   1.   108 Vladimir Grinin                Russia          00:11.04,0  
   2.   106 Sergiy Kiziyov                 Ukraine         00:12.21,0  
   3.   110 Ivan Kalashnyk                 Ukraine         00:12.29,0  
   4.   103 Alen Turgenev                  Russia          00:12.41,0  
   5.   102 Anton Petrov                   Ukraine         00:13.09,0  
   6.   105 Danil Tokarev                  Russia          00:13.26,0  
   7.   104 Never Surenyan                 Ukraine         00:13.29,0  
   8.   101 Anton Kopyl                    Russia          00:14.02,0  
   9.   107 Martin Betlem                  Estonia         00:14.35,0  
        109 Vaiko Vare                     Estonia         MP          
M21
2960m 19KP
Splits Index
Pos.  Nr    Name                           Country         Result        
   1.    48 Tomas Kuzminskis               Lithuania       00:10.47,0  
   2.    36 Vytautas Remeika               Lithuania       00:11.38,0  
   3.    31 Ravil Farkhutdinov             Russia          00:12.00,0  
   4.     4 Dmitry Znamenshchikov          Russia          00:12.09,0  
   5.    16 Vytautas Songinas              Lithuania       00:12.42,0  
   6.    22 Dmytro Melashenko              Ukraine         00:12.56,0  
   7.    12 Vitaliy Belousov               Ukraine         00:13.02,0  
   8.    37 Oleksiy Skvirskyy              Ukraine         00:13.04,0  
   9.    47 Allan Thesbjerg                Denmark         00:13.11,0  
  10.    32 Ferenc Mihalyi                 Hungary         00:13.28,0  
  11.    15 Ian Ditchfield                 United Kingdom  00:13.30,0  
  12.     7 Corrado Pegoretti              Italy           00:14.03,0  
  13.    29 Lee Kemp                       United Kingdom  00:14.07,0  
  14.    23 Christian Hilfiker             Switzerland     00:14.08,0  
  15.    14 Anton Heinschink               Austria         00:14.12,0  
  16.    39 Curt Ljungberg                 Sweden          00:14.37,0  
  17.    18 Imre Boros                     Hungary         00:14.47,0  
  18.    26 Bruno Ottesen                  Denmark         00:14.50,0  
  19.    19 Jaroslav Vondrous              Czech Republic  00:14.59,0  
  20.     5 Ratis Ozolis                   Latvia          00:15.05,0  
  21.    46 Pjotr Kuznetsov                Estonia         00:15.32,0  
  22.    44 Marko Lehtonen                 Finland         00:15.37,0  
  23.    13 Torbjörn Svenningsson          Sweden          00:15.43,0  
  24.    33 Sami Malinen                   Finland         00:15.54,0  
  25.    43 Markus Springer                Austria         00:16.16,0  
  26.    20 Riku Lehtonen                  Finland         00:16.22,0  
  27.     6 Franz Renggli                  Switzerland     00:17.21,0  
  28.     1 Peter O'Connell                United Kingdom  00:17.48,0  
  29.    27 Libor Hubacek                  Czech Republic  00:18.12,0  
  30.    45 Carl-Erik Sjöberg              Sweden          00:19.19,0  
  31.    35 Othmar Schelbert               Switzerland     00:20.50,0  
  32.    40 Daniele Jabr                   Italy           00:22.05,0  
  33.     8 Tero Suominen                  Finland         00:25.59,0  
  34.    38 Luigi Lerose                   Italy           00:26.03,0  
         49 Dmytro Plakhotnik              Ukraine         MP          
          9 Eduard Katsman                 Israel          MP          
         30 Daniel Vasser                  Estonia         MP          
          2 Thomas Blix                    Norway          MP          
         10 Istvan Szebeli                 Hungary         MP          
         28 Lars Vikkelsø Ryberg           Denmark         MP          
          3 Jiri Janda                     Czech Republic  MP          
         34 Herbert Kanai                  Austria         MP          
         11 Dieter Pühringer               Austria         MP          
         41 Victor Dinges                  Russia          DQ          
         17 Vasily Nikulin                 Russia          DQ          
         24 Peteris Kursitis               Latvia          DQ          
         42 Josef Prochazka                Czech Republic  DQ          
         21 Andrea Santini                 Italy           DQ          
         25 Villu Kivimäe                  Estonia         DQ          
W18
2400m 15KP
Splits Index
Pos.  Nr    Name                           Country         Result        
   1.    87 Antonina Naydionova            Russia          00:11.43,0  
   2.    86 Liliya Panchenko               Ukraine         00:13.20,0  
   3.    82 Mara Kursite                   Latvia          00:13.28,0  
   4.    85 Elena Luchkina                 Russia          00:13.31,0  
   5.    88 Viktoriya Orlova               Ukraine         00:13.56,0  
   6.    83 Maria Makarova                 Russia          00:14.17,0  
   7.    84 Anastasiya Dolzhenko           Ukraine         00:14.25,0  
   8.    81 Alexandra Lishchuk             Russia          00:18.13,0  
W21
2720m 18KP
Splits Index
Pos.  Nr    Name                           Country         Result        
   1.    70 Iana Melnyk                    Ukraine         00:12.15,0  
   2.    60 Angelina Chernenko             Ukraine         00:13.18,0  
   2.    72 Irina Shelepova                Russia          00:13.18,0  
   4.    65 Maryna Chekhunova              Ukraine         00:13.19,0  
   5.    52 Nadezhda Mazeina               Russia          00:13.22,0  
   6.    71 Adrija Kulbokaite              Lithuania       00:13.42,0  
   7.    69 Ilvi Vare                      Estonia         00:14.32,0  
   8.    66 Marlene Tutzer                 Italy           00:15.04,0  
   9.    64 Rasa Kaunelyte                 Lithuania       00:15.08,0  
  10.    61 Heli Haug                      Estonia         00:15.18,0  
  10.    74 Anne Mari Pevkur               Estonia         00:15.18,0  
  12.    55 Graziella Di Bella             Italy           00:15.32,0  
  13.    57 Brunella Grigolli              Italy           00:15.53,0  
  14.    51 Sonja Venhauer                 Austria         00:15.58,0  
  15.    53 Triin Jõeveer                  Estonia         00:16.11,0  
  16.    59 Eeva Tupi                      Finland         00:16.47,0  
  17.    68 Olga Dula                      Russia          00:17.45,0  
  18.    58 Nada Kanai                     Austria         00:18.23,0  
  19.    54 Gunite Sirante                 Latvia          00:25.03,0  
         63 Elena Malygina                 Russia          MP          
         67 Sandra Katinaite               Lithuania       MP          
         73 Vanessa Ricci Bitti            Italy           MP          
         56 Vita Rieznik                   Ukraine         MP          
         62 Agita Intsone                  Latvia          DQ          
OK Võru
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2008, www.tak-soft.com 19.08.2008 14:16:45