6th EOCD Long distance
Long distance
20.08.2008 Jõeveere (Markus Puusepp)
M18  M21 
W18  W21 

M18
7800m 16KP
Splits Index
Pos.  Nr    Name                           Country         Result        
   1.    10 Sergiy Kiziyov                 Ukraine         01:24.14    
   2.     1 Anton Petrov                   Ukraine         01:30.54    
   3.     8 Vaiko Vare                     Estonia         01:34.00    
   4.     4 Danil Tokarev                  Russia          01:43.46    
   5.     9 Vladimir Grinin                Russia          01:43.48    
   6.     6 Alen Turgenev                  Russia          01:44.50    
   7.     7 Ivan Kalashnyk                 Ukraine         01:48.11    
   8.     3 Never Surenyan                 Ukraine         01:57.25    
   9.     5 Martin Betlem                  Estonia         02:02.25    
  10.     2 Anton Kopyl                    Russia          02:06.20    
M21
9300m 20KP
Splits Index
Pos.  Nr    Name                           Country         Result        
   1.    54 Tomas Kuzminskis               Lithuania       01:00.37    
   2.    56 Victor Dinges                  Russia          01:05.32    
   3.    46 Ravil Farkhutdinov             Russia          01:11.08    
   4.    47 Vytautas Remeika               Lithuania       01:13.21    
   5.    55 Oleksander Yurik               Ukraine         01:18.32    
   6.    53 Marko Lehtonen                 Finland         01:19.05    
   7.    27 Mykhaylo Mazur                 Ukraine         01:19.08    
   8.    45 Torbjörn Svenningsson          Sweden          01:19.23    
   9.    31 Vytautas Songinas              Lithuania       01:19.31    
  10.    50 Ferenc Mihalyi                 Hungary         01:20.41    
  11.    40 Dmytro Plakhotnik              Ukraine         01:22.01    
  12.    25 Dmitry Znamenshchikov          Russia          01:25.17    
  13.    20 Vasily Nikulin                 Russia          01:25.37    
  14.    52 Allan Thesbjerg                Denmark         01:31.30    
  15.    39 Ian Ditchfield                 United Kingdom  01:34.11    
  16.    28 Carl-Erik Sjöberg              Sweden          01:35.33    
  17.    38 Peteris Kursitis               Latvia          01:38.26    
  18.    19 Dmytro Melashenko              Ukraine         01:39.30    
  19.    32 Daniel Vasser                  Estonia         01:41.58    
  20.    37 Luigi Lerose                   Italy           01:43.36    
  21.    13 Istvan Szebeli                 Hungary         01:47.33    
  22.    22 Curt Ljungberg                 Sweden          01:48.05    
  23.    58 Josef Prochazka                Czech Republic  01:52.01    
  24.    35 Jaroslav Vondrous              Czech Republic  01:53.36    
  25.    44 Libor Hubacek                  Czech Republic  01:53.47    
  26.    59 Corrado Pegoretti              Italy           01:56.44    
  27.    24 Daniele Jabr                   Italy           01:59.07    
  28.    11 Raitis Ozols                   Latvia          01:59.24    
  29.    42 Bruno Ottesen                  Denmark         02:02.13    
  30.    29 Othmar Schelbert               Switzerland     02:05.47    
  31.    41 Andrea Santini                 Italy           02:08.25    
  32.    43 Christian Hilfiker             Switzerland     02:09.36    
  33.    23 Eduard Katsman                 Israel          02:11.29    
  34.    30 Lee Kemp                       United Kingdom  02:13.56    
  35.    57 Dieter Pühringer               Austria         02:14.03    
  36.    48 Pjotr Kuznetsov                Estonia         02:15.22    
  37.    26 Imre Boros                     Hungary         02:16.28    
  38.    33 Anton Heinschink               Austria         02:26.52    
  39.    16 Jiri Janda                     Czech Republic  02:42.38    
  40.    12 Markus Springer                Austria         02:52.34    
  41.    36 Lars Vikkelsø Ryberg           Denmark         02:58.01    
  42.    18 Peter O'Connell                United Kingdom  02:59.20    
  43.    21 Villu Kivimäe                  Estonia         03:38.20    
  44.    14 Tero Suominen                  Finland         04:18.02    
         34 Riku Lehtonen                  Finland         MP          
         15 Thomas Blix                    Norway          MP          
         17 Franz Renggli                  Switzerland     MP          
         49 Herbert Kanai                  Austria         MP          
         51 Sami Malinen                   Finland         MP          
W18
5500m 11KP
Splits Index
Pos.  Nr    Name                           Country         Result        
   1.    67 Antonina Naydionova            Russia          01:02.52    
   2.    64 Viktoriya Orlova               Ukraine         01:31.41    
   3.    62 Anastasiya Dolzhenko           Ukraine         01:37.41    
   4.    65 Elena Luchkina                 Russia          01:48.55    
   5.    60 Mara Kursite                   Latvia          02:02.33    
   6.    63 Maria Makarova                 Russia          02:51.52    
   7.    61 Alexandra Lishchuk             Russia          03:21.29    
         66 Liliya Panchenko               Ukraine         MP          
W21
6300m 12KP
Splits Index
Pos.  Nr    Name                           Country         Result        
   1.    87 Adrija Kulbokaite              Lithuania       00:59.01    
   2.    83 Tatyana Chervina               Ukraine         01:01.13    
   3.    80 Maryna Chekhunova              Ukraine         01:11.44    
   4.    86 Olga Dula                      Russia          01:17.04    
   5.    85 Sandra Katinaite               Lithuania       01:18.53    
   6.    77 Rasa Kaunelyte                 Lithuania       01:20.16    
   7.    74 Agita Intsone                  Latvia          01:20.53    
   8.    79 Sonja Venhauer                 Austria         01:22.29    
   9.    72 Elena Malygina                 Russia          01:31.43    
  10.    90 Marlene Tutzer                 Italy           01:35.02    
  11.    69 Olena Melashenko               Ukraine         01:42.07    
  12.    81 Triin Jõeveer                  Estonia         01:43.43    
  13.    91 Ilvi Vare                      Estonia         01:46.35    
  14.    71 Gunite Sirante                 Latvia          01:46.50    
  15.    68 Anne Mari Pevkur               Estonia         01:55.17    
  16.    89 Irina Shelepova                Russia          01:55.47    
  17.    76 Nadezhda Mazeina               Russia          01:56.03    
  18.    78 Graziella Di Bella             Italy           01:57.38    
  19.    75 Eeva Tupi                      Finland         02:02.03    
  20.    84 Heli Haug                      Estonia         02:03.01    
  21.    73 Nada Kanai                     Austria         02:08.03    
         88 Iana Melnyk                    Ukraine         MP          
         82 Vanessa Ricci Bitti            Italy           MP          
         70 Brunella Grigolli              Italy           DNS         
OK Võru
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2008, www.tak-soft.com 20.08.2008 17:07:52