Russia

Updated: 23.01.2006


 
Russian Deaf Winter Championships Ski-Orienteering 
in Tshelyabinsk  15th18th December 2005. 
Results
 

Date: 15.12.2005

 

 

 

 

 

 

Мen:  3,6 km  7 control

 

 

 

 

 

 

Name

Regional

birthday

penalty time

Result

Place

Youth

1

Farhutdinov Ravil

St_Peterburg

1981

10

00:29:15

1

 

2

Hamytchevitsh Roman

St_Peterburg

1978

12

00:29:30

2

 

3

Znamenshikov Dmitry

Ekaterinburg

1970

5

00:31:07

3

 

4

Savinkov Yury

Tshelyabinsk

1963

1

00:31:10

4

 

5

Dinges Viktor

Ekaterinburg

1985

8

00:31:25

5

 

6

Drobyshev Sergey

St_Peterburg

1953

4

00:33:36

6

 

7

Efremtchev Vladimir

Ekaterinburg

1987

10

00:33:58

7

 

8

Kosenko Valery

Tshelyabinsk

1970

9

00:36:00

8

 

9

Kuznetsov Valery

Ekaterinburg

1990

8

00:40:03

9

1

10

Gishibet Denis

Ekaterinburg

1991

12

00:44:39

10

2

11

Uhanov Vladimir

Ekaterinburg

1990

18

00:45:16

11

3

12

Zhirov Sergey

Tshelyabinsk

1973

12

00:47:14

12

 

13

Iskortsev Valery

Ekaterinburg

1952

7

00:49:50

13

 

14

Koh Vitaly

Omsk

1988

10

00:53:21

14

4

15

Kotshetov Alexey

Tshelyabinsk

1983

11

00:57:58

15

 

16

Kolosov Ivan

Tshelyabinsk

1983

10

01:06:05

16

 

17

Asoyan Nikita

Ekaterinburg

1994

0

DSQ

 

 

18

Shitov Viktor

Ekaterinburg

1991

0

   DSQ

 

 

19

Romanov Igor

Tshelyabinsk

1963

 

DSQ

 

 



Women: 3,6 km  7 control
 

Name

Regional

birthday

penalty time

Result

Place

Girl

1

Malyugina Elena

Ekaterinburg

1975

6

00:36:30

1

 

2

Zalaeva Rimma

St_Peterburg

1967

9

00:36:49

2

 

3

Farhutdinova Elena

St_Peterburg

1985

12

00:40:23

3

 

4

Timirbulatova Elena

Omsk

1963

8

00:40:35

4

 

5

Shelepova Irina

Ekaterinburg

1985

7

00:43:07

5

 

6

Filippova Elena

Tshelyabinsk

1973

8

00:46:06

6

 

7

Vasiljeva Elvira

Tshelyabinsk

1978

8

00:47:30

7

 

8

Reyzer Elena

Omsk

1963

8

00:49:54

8

 

9

Lutshkina Elena

Omsk

1989

11

00:55:30

9

1

10

Silina Olga

Ekaterinburg

1988

12

00:59:49

10

2

11

Alexandrova Tatyana

Ekaterinburg

1990

12

01:07:16

11

3

12

Shulgina Elena

Ekaterinburg

1989

12

01:13:57

12

4

13

Stratonova Lyubov

Ekaterinburg

1989

10

01:16:38

13

5

14

Mazeina Nadezhda

Ekaterinburg

1988

12

01:17:57

14

6

  
 

Date: 16.12.2005

Мen:  4,2 km  10 control

Name

Regional

Result

Place

Youth

1

Hamytchevitsh Roman

St_Peterburg

00:26:27

1

 

2

Farhutdinov Ravil

St_Peterburg

00:29:50

2

 

3

Dinges Viktor

Ekaterinburg

00:31:15

3

 

4

Znamenshikov Dmitry

Ekaterinburg

00:37:06

4

 

5

Savinkov Yury

Tshelyabinsk

00:37:20

5

 

6

Uhanov Vladimir

Ekaterinburg

00:37:30

6

1

7

Kosenko Valery

Tshelyabinsk

00:38:51

7

 

8

Efremtchev Vladimir

Ekaterinburg

00:42:40

8

 

9

Shitov Viktor

Ekaterinburg

00:43:42

9

2

10

Drobyshev Sergey

St_Peterburg

00:44:24

10

 

11

Gishibet Denis

Ekaterinburg

00:46:55

11

3

12

Kuznetsov Valery

Ekaterinburg

00:49:35

12

4

13

Koh Vitaly

Omsk

00:49:52

13

5

14

Zhirov Sergey

Tshelyabinsk

00:50:25

14

 

15

Kotshetov Alexey

Tshelyabinsk

00:57:52

15

 

16

Iskortsev Valery

Ekaterinburg

01:02:10

16

 

17

Kolosov Ivan

Tshelyabinsk

01:19:35

17

 

18

Asoyan Nikita

Ekaterinburg

01:21:43

18

6

19

Romanov Igor

Tshelyabinsk

DSQ

 

 


 

Women:  4,2 km  10 control

Name

Regional

Result

Place

Girl

1

Zalaeva Rimma

St_Peterburg

00:40:46

1

 

2

Malyugina Elena

Ekaterinburg

00:40:59

2

 

3

Timirbulatova Elena

Omsk

00:43:30

3

 

4

Farhutdinova Elena

St_Peterburg

00:43:31

4

 

5

Shelepova Irina

Ekaterinburg

00:47:36

5

 

6

Vasiljeva Elvira

Tshelyabinsk

00:49:55

6

 

7

FilippovaElena

Tshelyabinsk

00:56:37

7

 

8

Reyzer Elena

Omsk

00:58:08

8

 

9

Silina Olga

Ekaterinburg

01:11:32

9

1

10

Mazeina Nadezhda

Ekaterinburg

01:17:20

10

2

11

Lutshkina Elena

Omsk

01:20:20

11

3

12

Alexandrova Tatyana

Ekaterinburg

01:27:09

12

 

13

Shulgina Elena

Ekaterinburg

01:27:58

13

 

14

Stratonova Lyubov

Ekaterinburg

DSQ

 

 

15

Batova Viktoriya

Tshelyabinsk

DSQ

 

 


 

Date: 16.12.2005                     Relay

Men:  ? km  ? control

1

Drobyshev Sergey

St_Peterburg

00:24:05

 

 

 

2

Farhutdinov Ravil

St_Peterburg

00:21:05

00:45:10

 

 

3

Hamytchevitsh Roman

St_Peterburg

00:16:50

 

1:02:00

1

 

 

 

 

 

 

 

1

Znamenshikov Dmitry

Ekaterinburg

00:20:57

 

 

 

2

Efremtchev Vladimir

Ekaterinburg

00:24:28

00:45:25

 

 

3

Dinges Viktor

Ekaterinburg

00:22:03

 

1:07:28

2

 

 

 

 

 

 

 

1

Zhirov Sergey

Tshelyabinsk

00:27:24

 

 

 

2

Kosenko Valery

Tshelyabinsk

00:26:31

00:53:55

 

 

3

Savinkov Yury

Tshelyabinsk

00:26:15

 

1:20:10

3

 

 

 

 

 

 

 

1

Gishibet Denis

Ekaterinburg

00:32:41

 

 

 

2

Kuznetsov Valery

Ekaterinburg

00:28:44

01:01:25

 

 

3

Uhanov Vladimir

Ekaterinburg

00:28:08

 

1:29:33

4

 

 

 

 

 

 

 

1

Kotshetov Alexey

Tshelyabinsk

00:29:50

 

 

 

2

Koh Vitaly

Omsk

00:31:35

01:01:25

 

 

3

Kolosov Ivan

Tshelyabinsk

00:33:16

 

1:34:41

5

 

 

 

 

 

 

 

1

Shitov Viktor

Ekaterinburg

00:30:12

 

 

 

2

Iskortsev Valery

Ekaterinburg

00:31:13

01:01:25

 

 

3

Asoyan Nikita

Ekaterinburg

00:34:15

 

1:35:40

6

 

 

 

 

 

 

 

Women:  ? km  ? control 

 

 

 

 

1

Farhutdinova Elena

St_Peterburg

00:28:14

 

 

 

2

Zalaeva Rimma

St_Peterburg

00:31:38

00:59:52

1

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Shelepova Irina

Ekaterinburg

00:33:44

 

 

 

2

Malyugina Elena

Ekaterinburg

00:28:07

01:01:51

2

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Vasiljeva Elvira

Tshelyabinsk

00:34:01

 

 

 

2

FilippovaElena

Tshelyabinsk

00:32:36

01:06:37

3

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Reyzer Elena

Omsk

00:36:36

 

 

 

2

Timirbulatova Elena

Omsk

00:34:49

01:11:25

4

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Silina Olga

Ekaterinburg

00:44:03

 

 

 

2

Mazeina Nadezhda

Ekaterinburg

00:47:32

01:31:35

5

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Shulgina Elena

Ekaterinburg

00:44:48

 

 

 

2

Alexandrova Tatyana

Ekaterinburg

00:47:12

01:32:00

6

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Lutshkina Elena

Omsk

00:45:16

 

 

 

2

Stratonova Lyubov

Ekaterinburg

00:47:40

01:32:56

7

 





 

Date: 18.12.2005

Мen:  3,1 km  6 control

Name

Regional

Result

Place

Youth

1

Hamytchevitsh Roman

St_Peterburg

00:17:44

1

 

2

Dinges Viktor

Ekaterinburg

00:19:51

2

 

3

Znamenshikov Dmitry

Ekaterinburg

00:22:23

3

 

4

Farhutdinov Ravil

St_Peterburg

00:22:51

4

 

5

Kosenko Valery

Tshelyabinsk

00:22:55

5

 

6

Savinkov Yury

Tshelyabinsk

00:26:00

6

 

7

Drobyshev Sergey

St_Peterburg

00:26:37

7

 

8

Efremtchev Vladimir

Ekaterinburg

00:26:50

8

 

9

Zhirov Sergey

Tshelyabinsk

00:28:15

9

 

10

Kuznetsov Valery

Ekaterinburg

00:28:30

10

1

11

Uhanov Vladimir

Ekaterinburg

00:29:33

11

2

12

Shitov Viktor

Ekaterinburg

00:29:35

12

3

13

Koh Vitaly

Omsk

00:29:42

13

 

14

Gishibet Denis

Ekaterinburg

00:32:18

14

 

15

Iskortsev Valery

Ekaterinburg

00:32:54

15

 

16

Kolosov Ivan

Tshelyabinsk

00:40:36

16

 

17

Asoyan Nikita

Ekaterinburg

00:42:52

17

 

18

Kotshetov Alexey

Tshelyabinsk

00:52:30

18

 

19

Romanov Igor

Tshelyabinsk

01:52:30

19

 


 

 

 

Women:  3,1 km  6 control

Name

Regional

Result

Place

Girl

1

Timirbulatova Elena

Omsk

00:26:12

1

 

2

Zalaeva Rimma

St_Peterburg

00:28:02

2

 

3

Farhutdinova Elena

St_Peterburg

00:28:32

3

 

4

Malyugina Elena

Ekaterinburg

00:29:11

4

 

5

FilippovaElena

Tshelyabinsk

00:29:33

5

 

6

Shelepova Irina

Ekaterinburg

00:30:07

6

 

7

Vasiljeva Elvira

Tshelyabinsk

00:31:04

7

 

8

Lutshkina Elena

Omsk

00:38:56

8

1

9

Reyzer Elena

Omsk

00:39:20

9

 

10

Mazeina Nadezhda

Ekaterinburg

00:40:30

10

2

11

Shulgina Elena

Ekaterinburg

00:41:48

11

3

12

Silina Olga

Ekaterinburg

00:41:56

12

 

13

Alexandrova Tatyana

Ekaterinburg

00:43:43

13

 

14

Stratonova Lyubov

Ekaterinburg

00:48:00

14

 

15

Batova Viktoriya

Tshelyabinsk

00:50:28

15

 



Russian Deaf Championships Orienteering 
in Omsk  05th – 09th September 2005.

Results 
 

Date: 06.09. 2005                                                                                      Sprint

M21   4,3 km   10 controls W21   3 k8 controls
1. Dinges Victor             Ekaterinburg 0.26.37 16 1. Shelepova Irina Ekaterinburg 0.33.18 16
2. Nikulin Vasily       Volzhsky (Volgograd) 0.36.57 13 2. Filippova Elena Tshelyabinsk 0.36.18 13
3. Znamenshikov Dmitry Ekaterinburg 0.39.26 10 3. Dula Olga Moscow 0.39.00 10
4. Kotshetov Aleksej Tshelyabinsk 0.40.55 7 4. Timirbulatova Elena Omsk 0.48.28 7
5. Toloknov Juriy          Omsk 0.41.10 6 5. Rejzer Elena Omsk 0.57.58 6
6. Savinkov Juriy         Tshelyabinsk 0.51.45 5 6. Malyugina Elena Ekaterinburg 1.02..01 5
7. Farhutdinov Ravil St-Peterburg            0.52.15 4 7. Zalaeva Rimma St-Peterburg 1.07.42 4
8. Drobyshev Sergey      St-Peterburg    0.54.00 3 8. Vasileva Ellina Tshelyabinsk 1.10.31 3
9. Kosenko Valery        Tshelyabinsk 0.58.43 2 9. Matshanova Kseniya Ekaterinburg 1.21.16 2
10. Hapov Andrey            Omsk 0.59.16 1 10. Batova Victoriya Tshelyabinsk 1.24.00 1
  Elepin Pavel              Omsk DNF   11. Bubeeva Elena St-Peterburg 1.40.47  
  Shelepova Pavel Ekaterinburg DNF     Farhutdinova Elena St-Peterburg DNF  
                   
M18   4,3 km   10 controls W18   3 k8 controls
1. Gishibet Denis              Ekaterinburg 0.49.55 8 1. Lutshkina Elena Omsk 0.57.31 8
2. Asoyan Nikita       Ekaterinburg 1.02.26 6 2. Burnatova Viktoria Ekaterinburg 1.05.40 6
3. Kuznetcov Valery Ekaterinburg 1.14.50 4 3. Mazeina Nadezhda Ekaterinburg 1.17.00 4
4. Koh Vitaly Omsk 1.52.33 2 4. Bronskih Elena Ekaterinburg 1.23.38 2
  Ovetshkin Vadim    Ekaterinburg DNF   5. Silina Olga Ekaterinburg 1.24.58 1
  Shitov Viktor        Ekaterinburg DNF   6. Borovyagina Zhanna Ekaterinburg 1.27.26  
  Kopyl Anton Volzhsky (Volgograd)    DNF   7. Stratonova Lyubov Ekaterinburg 2.02.32  
  Tarasov Maxim     Volzhsky (Volgograd)  DNF   8. Shulgina Elena Ekaterinburg 2.08.40  
  Yarmeev Alexandr     Ekaterinburg DSQ            
                   

Date: 07.09. 2005                                                                                 Classic distance

M21   5,6 km   12 controls W21   4,4 k10 controls
1. Kotshetov Aleksej Tshelyabinsk 0.30.07 16 1. Timirbulatova Elena Omsk 0.34.48 16
2. Znamenshikov Dmitry Ekaterinburg 0.31.20 13 2. Filippova Elena Tshelyabinsk 0.36.13 13
3. Dinges Victor Ekaterinburg 0.32.09 10 3. Shelepova Irina Ekaterinburg 0.37.00 10
4. Nikulin Vasily       Volzhsky (Volgograd) 0.34.29 7 4. Rejzer Elena Omsk 0.38.32 7
5. Farhutdinov Ravil St-Peterburg            0.40.31 6 5. Vasileva Ellina Tshelyabinsk 0.38.49 6
6. Savinkov Juriy         Tshelyabinsk 0.41.26 5 6. Zalaeva Rimma St-Peterburg 0.42..25 5
7. Elepin Pavel              Omsk 0.45.06 4 7. Farhutdinova Elena St-Peterburg 0.56.00 4
8. Drobyshev Sergey      St-Peterburg    0.46.40 3 8. Dula Olga Moscow 0.59.30 3
9. Hapov Andrey            Omsk 0.50.04 2 9. Batova Victoriya Tshelyabinsk 1.02.32 2
10. Toloknov Juriy          Omsk 0.57.34 1 10. Malyugina Elena Ekaterinburg 1.06.33 1
11. Kotshetov Aleksej Tshelyabinsk 1.02.50     Matshanova Kseniya Ekaterinburg DNF  
12. Fimin Pavel Ekaterinburg 1.25.12     Bubeeva Elena St-Peterburg DSQ  
                   
M18   5,6 km   12 controls W18   4,4 k 10 controls
1. Vasiltshenko Evgeny Omsk 0.45.27 8 1. Lutshkina Elena Omsk 0.46.12 8
2. Asoyan Nikita       Ekaterinburg 0.51.03 6 2. Silina Olga Ekaterinburg 0.51.08 6
3. Tarasov Maxim Volzhsky (Volgograd)  0.51.24 4 3. Stratonova Lyubov Ekaterinburg 0.56.20 4
4. Koh Vitaly Omsk 0.55.19 2 4. Mazeina Nadezhda Ekaterinburg 1.00.00 2
5. Kuznetcov Valery Ekaterinburg 0.58.30 1 5. Burnatova Viktoria Ekaterinburg 1.00.29 1
6. Gishibet Denis       Ekaterinburg 1.01.13   6. Shulgina Elena Ekaterinburg 1.08.56  
7. Kopyl Anton Volzhsky (Volgograd)    1.13.00   7. Borovyagina Zhanna Ekaterinburg 1.21.10  
8. Shitov Viktor        Ekaterinburg 1.23.06     Bronskih Elena Ekaterinburg DNF  
9. Ovetshkin Vadim    Ekaterinburg 3.45.00            
  Yarmeev Alexandr     Ekaterinburg DNF            
                   

Date: 08.09. 2005                                                                                      Cross? distance

M21   7,4 km   16 controls W21   5,7 k13 controls
1. Dinges Victor Ekaterinburg 00.46.31 16 1. Dula Olga Moscow 0.48.11 16
2. Farhutdinov Ravil St-Peterburg            00.52.35 13 2. Vasileva Ellina Tshelyabinsk 0.48.24 13
3. Znamenshikov Dmitry Ekaterinburg 00.52.55 10 3. Malyugina Elena Ekaterinburg 0.50.23 10
4. Elepin Pavel              Omsk 00.57.01 7 4. Zalaeva Rimma St-Peterburg 0.52.15 7
5. Hapov Andrey            Omsk 00.59.41 6 5. Shelepova Irina Ekaterinburg 0.54.31 6
6. Kotshetov Aleksej Tshelyabinsk 01.00.34 5 6. Filippova Elena Tshelyabinsk 0.56..35 5
7. Nikulin Vasily       Volzhsky (Volgograd) 01.01.59 4 7. Timirbulatova Elena Omsk 0.58.21 4
8. Tarasov Maxim     Volzhsky (Volgograd) 01.02.50 3 8. Rejzer Elena Omsk 1.10.37 3
9. Kosenko Valery            Tshelyabinsk 01.05.12 2 9. Matshanova Kseniya Ekaterinburg 1.16.24 2
10. Drobyshev Sergey      St-Peterburg    01.05.15 1 10. Batova Victoriya Tshelyabinsk 1.25.00 1
11. Toloknov Juriy          Omsk 01.11.43     Farhutdinova Elena St-Peterburg DNF  
12. Savinkov Juriy         Tshelyabinsk 01.22.02     Bubeeva Elena St-Peterburg DNF  
                   
M18   7,4 km   16 controls W18   5,7 k13 controls
1. Tarasov Maxim     Volzhsky (Volgograd)  01. 02.53 8 1. Mazeina Nadezhda Ekaterinburg 01.14.14 8
2. Asoyan Nikita       Ekaterinburg 01.03.29 6 2. Silina Olga Ekaterinburg 01.22.00 6
3. Vasiltshenko Evgeny Omsk 01.09.17 4 3. Lutshkina Elena Omsk 01.28.50 4
4. Koh Vitaly Omsk 01.21.12 2 4. Stratonova Lyubov Ekaterinburg 01.36.20 2
5. Kuznetcov Valery Ekaterinburg 01.23.49     Shulgina Elena Ekaterinburg DNF  
6. Kopyl Anton Volzhsky (Volgograd)    01.23.57     Borovyagina Zhanna Ekaterinburg DNF  
  Yarmeev Alexandr     Ekaterinburg DNF     Bronskih Elena Ekaterinburg DNF  
  Gishibet Denis       Ekaterinburg DNF     Burnatova Viktoria Ekaterinburg DNF  
  Shitov Viktor        Ekaterinburg DNF            
  Ovetshkin Vadim    Ekaterinburg DNF            
                   
Date: 09.09. 2005                                                                                Relay
M21   11 km   21 controls  (x3) W21   9,5 k21 controls  (x3)
1. Hapov Andrey    Omsk  0.40.21   1. Rejzer Elena Omsk 0.32.58  
  Toloknov Juriy        0.28.24 1.08.45   Timirbulatova Elena   0.27.17 1.00.15
  Elepin Pavel   0.29.42 1.38.17   Lutshkina Elena   0.38.55 1.39.10
2. Kosenko Valery Tshelyabinsk 0.31.20   2. Filippova Elena Tshelyabinsk 0.31.29  
  Kotshetov Aleksej   0.34.04 1.05.24   Batova Victoriya   0.43.51 1.15.20
  Savinkov Juriy   0.33.47 1.39.11   Vasileva Ellina   0.28.53 1.44.13
3. Kravtcov Nikolay    Ekaterinburg DNF   3. Matshanova Kseniya Ekaterinburg ?  
  Dinges Victor              Shelepova Irina   1.14.00  
  Znamenshikov Dmitry          1.52.53   Malyugina Elena   0.36.35 1.50.35
- Drobyshev Sergey St-Peterburg  0.27.12 Out of comp. 4. Farhutdinova Elena St-Peterburg  0.32.34  
  Farhutdinov Ravil   0.23.20 0.50.32   Zalaeva Rimma   0.25.42 1.08.03
  Nikulin Vasily Volzhsky (Volgograd) 0.23.46 1.14.18   Bubeeva Elena   0.54.42 2.03.45
                   
M18   6,2 km   12 controls  (x2) W18   5,4 k12 controls  (x2)
1. Kopyl Anton  Volzhsky (Volgograd) 0.35.20   1. Shulgina Elena Ekaterinburg 3 ?  
  Tarasov Maxim        0.24.44 1.00.04   Stratonova Lyubov   ? 1.04.21
2. Vasiltshenko Evgeny Omsk 0.22.31   2. Silina Olga Ekaterinburg 1 0.32.44  
  Koh Vitaly   0.44.17 1.06.48   Mazeina Nadezhda   0.51.43 1.24.27
3. Gishibet Denis Ekaterinburg 2 0.51.26   3. Bronskih Elena Ekaterinburg 2 0.51.40  
  Ovetshkin Vadim   0.25.51 1.27.17   Vasileva Ellina   0.43.50 1.34.30
4. Kuznetcov Valery Ekaterinburg 1 0.42.50            
  Asoyan Nikita      0.56.37 1.39.27          
5. Shitov Viktor      Ekaterinburg 3 0.35.23            
  Yarmeev Alexandr   1.13.24 1.48.47          
                   
Team place                     06th - 09th September 2005                                                                 
Men and Women 21 Men and Women 18
Pl. Region Point Pl. Region Point
1. Tshelyabinsk 177 1. Ekaterinburg 90
2. Omsk 166 2. Omsk  49
3. Ekaterinburg 158 3. Volzhsky (Volgograd) 28
4. St-Peterburg 71      
5. Moscow 29      
6. Volzhsky (Volgograd) 27      
           

Picture of Russian Deaf Championships Orienteering


Open championship


Dinges started


Sprint Men 21


Sprint Women 21


Classic Men 21


Classic Women 21


Cross Men 21


Cross Women 21


Judge TD


Relay Women 21


Team best 21


Team best 18


Close championship


 

Sergey Drobyshev - orienteering instructor

He is deaf and he has made a book about orienteering for children and beginners.
Also he teach orienteering for children in school at area Neva in St. - Petersburg.
This is marvellous that he can show that deaf people can do everything.
Hope that deaf people in other countries do follow his example.

 

 

Uptadeted: 18.03.2005



On english:



The House of children´s creativity of the Neva area

The Office of the Tourism
N



                                                         The methochical work
                              Methocliste of the sport's orienteering
                                      Drobyshev Sergey Aleksandrovich

St. Petersburg
2004


Also he made this map by himself.